Umbegung
Město Bojkovice se nachází v mikroregionu Bojkovsko, na úpatí pohoří Bílých Karpat, které nabízejí nepřeberné množství turistických možností a také středisko sportovních aktivit Mikulčin Vrch.
Kromě turistiky samotné Bojkovice i jeho okolí nabízí k vidění a navštívení spoustu památek jako například zámek Nový Světlov, kostel sv. Vavřince a jiné.
Nedaleko Bojkovic se také nachází překrásné lázeňské město Luhačovice, které je světově známo jak svými prameny, tak léčbou dýchacích cest a dalších zdravotních potíží.
Zámek Nový Světlov
Zámek Nový Světlov je dominantou města Bojkovice. Čerstvě zrekonstruovaná gotická památka nabízí jak turistické prohlídky, tak ubytování, vinárnu, restauraci a mnoho dalšího.
historie:
Oblast moravskoslezského pohraničí byla po několik století vystavena častým a velmi pustošivým nájezdům z Uher. Vpády usnadňovaly četné průsmyky pohraničních hor, kterými přicházely divoké hordy nájezdníků z Uher na Moravu, kde loupily a ničily vše, co se jim postavilo do cesty. Pro obyvatele kraje tak vytvářely nesnesitelné podmínky. Proto zde docházelo k častým zánikům osad (v okolí Bojkovic dvanáct).
Okolní hrady včetně Nového Světlova byly budovány jako opevněná centra proti nájezdníkům. Kromě Nového Světlova všechny zanikly. Kromě obranné funkce měly tyto hrady i funkci hlásnou, signalizační. V případě napadení přijímaly a předávaly výstražné signály dále do vnitrozemí, kde varovaly před přicházejícími nájezdníky. Koneckonců i název "Světlov" pochází pravděpodobně od výstražných planoucích ohňů.
V době mezi 14. a 15. stoletím drželi světlovské panství Šternberkové, kteří sídlili na Starém Světlově nad Luhačovicemi. Poté se vystřídalo nad panstvím několik majitelů a po uherských válkách bylo prodáno Landštejnům.
Mikulčin Vrch - Bílé Karpaty - Lyžování, turistika a další
Centrum sportovních aktivit na Mikulčině vrchu se nachází v severovýchodní části Bílých Karpat ve výšce 799 m.n.m v chráněné krajinné oblasti vzdálené 13 km od Bojkovic.
Areál nabízí spoustu možností pro zimní i letní rekreaci. Lyžařský areál na Mikulčině vrchu patří ve Zlínském kraji k jedné z frekventovaných oblastí sjezdového i běžeckého lyžování,školních lyžařských výcviků,zimní turistiky, rekreace a jiných pohybových aktivit návštěvníků z celého okolí.
Letní období nabízí široký výběr turistických stezek po pohoří Velkého Lopeníku, Velké Javořiny, Machnáče, Kykuly, Vlárského průsmyku, Sokolího kamene a dále dle turistické mapy "Bílé Karpaty".
Více informací na adrese
www.mikulcinvrch.net.
Velký Lopeník - Rozhledna
V červenci 2005 byla na česko-slovenské hranici otevřena stylová dřevěná rozhledna. Rozhledna je vysoká 22 m a plošina je ve výšce 20 metrů po 101 schodech. Z rozhledny je krásný výhled po celých Bílých Karpatech.
Rozhledna stojí na Velkém Lopeníku, druhém nejvyšším vrcholu Bílých Karpat na hranicích ze Slovenskou republikou. Nejkratší cesta k ní vede z obce Lopeník, asi 3 km. Dnešní rozhledna je postavena z dubových kmenů na kamenné základně.
Více informací na adrese
rozhledny.webzdarma.cz.
Záhorovická kyselka - Přírodní pramen
Pramen kyselky leží na konci obce Záhorovice, vzdálené 3 km od Bojkovic, směrem k zámku Nový Světlov, v ohraničeném prostoru mezi zástavbou rodinných domů. Pokud půjdete z Bojkovic od Světlova stezkou z kopce, tak se nenechte zmást turistickou mapou, která tvrdí, že pramen je na hranici obce u posledních domů - je to ještě kousek po silnici mezi domy.
Více informací na adrese
www.zahorovice.cz.
Památník J.A.Komenského - Komňa
Vesnice Komňa leží v chráněné krajinné oblasti na úpatí Bílých Karpat. Komňa je známá jako pravděpodobné rodiště J.A. Komenského, od jejího jména odvozoval své příjmení. Ve zdejší sýpce z roku 1774 se nachází památník J.A.Komenského - byl otevřen ke 400. výročí Komenského narození.
Více informací na adrese
www.komna.cz.
Luhačovice - Lázeňské město
Město Luhačovice leží v jihovýchodní části České republiky, ve Zlínském kraji, 15 km od Bojkovic. Rozkládá se v údolí, jehož nadmořská výška je minimálně 250 m n. m.
Luhačovice jsou největší moravské lázně s dlouhou tradicí lázeňské léčby dýchacích cest, trávicího ústrojí, diabetu a pohybového aparátu. Proslulé jsou přírodními léčivými prameny, příznivými klimatickými podmínkami a příjemným prostředím, ve kterém se snoubí krásná příroda a typická architektura.
Na území Luhačovic vyvěrá 16 hydrouhličitanochlorido- sodných kyselek a jeden sirný pramen. Nejznámějšími minerálními prameny jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka, Pramen Dr. Šťastného a Sv. Josefa. Teplota vyvěrající vody se pohybuje mezi 10 - 12 °C. Luhačovické vody jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě pro vysoký obsah minerálních látek a pro vynikající proplynění volným kysličníkem uhličitým.
Více informací na adrese
www.luhacovice.cz.